NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Сериалът "Игра на тронове" участва в изследване на човешкия мозък
5902
Калейдоскоп

Сериалът "Игра на тронове" участва в изследване на човешкия мозък

Психолози използват сериала "Игра на тронове", за да разберат механизма, чрез който мозъкът ни помага да разпознаваме лица, съобщи електронното издание "Юрикалърт". Констатациите дават нов поглед върху прозопагнозията - болестно състояние, което се характеризира с неспособност да се разпознават вече познати лица и засяга приблизително 1 на 50 души.  Изследователите сканирали мозъците на над 70 доброволци, докато гледат кадри от популярния телевизионен сериал. Половината от участниците са били наясно с главните герои на сериала, а другата половина никога не са гледали продукцията

| 24 Юли 2024, 10:36 ч.
Сериалът
Сериалът "Игра на тронове" участва в изследване на човешкия мозък
Снимка © HBO Max via AP

Психолози използват сериала "Игра на тронове", за да разберат механизма, чрез който мозъкът ни помага да разпознаваме лица, съобщи електронното издание "Юрикалърт".

Комедията на ужасите „Бийтълджус Бийтълджус“ на Майкъл Кийтън и Уинона Райдър е филм номер 1 в Северна Америка, като през този уикенд е спечелил 110 млн. щатски долара, съобщава ЮПИ.

На второ място е „Дедпул & Върколака“ със 7,2 млн. щатски долара, на трето - „Рейгън“ с 5,2 млн. щатски долара, на четвърто - „Пришълецът: Ромул“ с 3,9 млн. щатски долара и на пето - „Никога повече“ с 3,8 млн. щатски долара.

Топ класацията се допълва от филмите: The Forge под номер 6 с 2,9 млн. щатски долара, „Туистърс“ под номер 7 с 2,3 млн. щатски долара, „Мигни два пъти“ под номер 8 с 2,2 млн. долара, „Аз, проклетникът 4“ под номер 9 с 1,8 млн. долара и The Front Room под номер 10 с 1,7 млн. долара.

Музеят „Мария Калас“ в Атина, в сътрудничество с Консерваторията, организира в гръцката столица безплатни концерти по пълнолуние през юли и август, съобщи в. „Катимерини“.

Концертите ще се проведат на 21 юли от 20:00 ч. до 23:00 ч. и на 19 август от 19:00 ч. до 23:00 ч.

Студенти от Консерваторията ще изпълнят арии и дуети от репертоара на Калас на фона на гледка към Акропола, с възможност за купуване на аперитиви и разглеждане на изложби на голямата гръцка дива.

Входът в свободен, но местата са ограничени. За повече информация може да се разгледа сайтът на музея: mariacallasmuseum.gr.

Българските групи Attaxic и O.H. подгряват концерта на Cavalera в София, на 15 юли в „Маймунарника“, съобщават организаторите.

Attaxic имат корени в стоунър, дуум и груув метъла. В края на 2022 г. групата издаде дебютния си албум Blackout Second, включващ осем песни.  Музикантите са споделяли сцена с Dopelord, Bongzilla, Odd Crew, Yarotz, Savage Ravage и Brodnik. 

Три четвърти от членовете на групата са от Добрич – Кристиян (бас), Рейхан (китара) и Николай (барабани). Вокалистът им Алек, който е и ритъм китарист на бандата, е от Самоков.

O.H. е метъл група, създадена в края на 2000 година, във. Видин. За свой рожден ден, обаче, избират датата 9 януари 2001г., защото тогава е първата им публична изява – в апартамент, където отбелязват рождения ден на техен близък

Концерт-спектакълът "Да обичаш Гершуин" - третият проект с филмова музика на Хилда Казасян, ще има премиера в Пловдив (в Лятно кино "Орфей") на 21 юни, съобщиха от екипа на певицата. 

"Ето, че най-накрая дойде и моментът да представим най-новата ни програма и в моя любим град Пловдив", каза Хилда Казасян. 

След успеха на двата филмови проекта "Да послушаме кино" и "Световното кино в музика", след спечелената награда "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян продължава музикалното си пътешествие с едни от най-вдъхновяващите композиции на Джордж Гершуин, писани в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време.

Програмата е аранжирана специално за случая от Христо Йоцов и представена от Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцо

Фотоизложба "Свалбард – леденото кралство" откриват на 19 юли в изложбената зала на Етнографския музей в Берковица, съобщиха от музея в града.

Експозицията съдържа 30 фотографии на полярни мечки, моржове, птици, пещери и пейзажи, които постоянно се променят заради затоплянето на климата. Творбите са на англичанина Ник Фостър и са запечатали видяното и  преживяното при придвижването му до най-северната точка на Земята. Това е мястото, до което максимално може да достигне  един турист – архипелагът Свалбард в Северния ледовит океан, между Норвегия и Северния полюс, познат още и като Шпицберген.

Премиерата на фотоизложбата е в Берковица поради факта, че съпругата на  Ник Фостър е оттам, а англичанинът е впечатлен от  балканското градче и го приема като свой роден дом, уточниха организаторите от етнографския музей.

Констатациите дават нов поглед върху прозопагнозията - болестно състояние, което се характеризира с неспособност да се разпознават вече познати лица и засяга приблизително 1 на 50 души. 

Изследователите сканирали мозъците на над 70 доброволци, докато гледат кадри от популярния телевизионен сериал. Половината от участниците са били наясно с главните герои на сериала, а другата половина никога не са гледали продукцията.

Когато централните образи се появяват на екрана, изследването с магнитно-резонансна томография показва, че при невротипичните участници, запознати с героите, мозъчната активност се увеличава. Това се наблюдава в областите, свързани с невизуални знания за действащите лица, като например кои са те и какво се знаем за тях. Връзките между мозъка и невизуалните области също са се увеличили при хората, запознати с "Игра на тронове". Тези активност обаче била значително по-слаба при групата на участниците, които никога не са гледали сериала. 

За да установят дали тези мозъчни области са важни за разпознаването на лица, изследователите повторили теста и при хора с прозопагнозия. Половината от тях са гледали „Игра на тронове", а другите не познавали филма. В съответствие със затрудненията им при забелязването на лица, ефектът от познаването не е установен в същите области на мозъка, които са открити при другите участници. Връзките между зрителните и незрителните области също са намалени при доброволците, страдащи от прозопагнозия.

"Бяхме развълнувани да видим резултатите от проучването, тъй като показват, че способността ни да разпознаваме лица зависи от това, което знаем за хората, а не само как изглеждат", казва професор Тим Андрюс от Университета на Йорк, който е и научен ръководител на изследването.

С концерт-изповед и много гост певци започна турнето на група "СкандаУ". Първата вечер от " СкандаУ Тур 2024" бе в Летния театър във Велико Търново и продължи близо 3 часа. Тя предложи много изненади както за публиката, така и за двамата изпълнители от групата - Йонислав Йотов - ТоТо и Лъчезар Евтимов - Лъчо.

Още съвсем в началото на техните изпълнения ТоТо със сълзи на очи каза, че не се чувства добре и не е сигурен, че ще успее да продължи. Той седна на ръба на сцената пред учудените погледи на Лъчо, музикантите, балета и публиката, и изказа опасенията си, че няма да може да предложи на почитателите си това, за което са дошли. ТоТо обясни, че дължи емоциите си не само на вълненията си от срещата със зрителите, но и на дълго потискана тежест в себе си. "Незаменимо е човек да усети подкрепа и любов", каза той и благодари за топлото посрещане.

След продължилата дълго изпо

Филмът "Седемте самураи" на Акира Куросава празнува 70-ата си годишнина тази година, съобщи Асошиейтед прес. Независимо от възрастта си, епосът на Куросава все още спира дъха с виталността си.

Да го гледаш пак означава да бъдеш увлечен, отново и отново, от действието и дълбочината на визията. "Седемте самураи" се разгръща бързо и решително, с темпото на ронина Камбей Шимада, с което той се впуска в битка. Филмът прелита над оризови полета и по горски пътеки. Камерата на Куросава не се опитва да предугади къде се развива действието, а го следва стремглаво.

За повечето от почитателите си "Седемте самураи" също е вид преследване. И не защото филмът на Куросава е изплъзващ се, всъщност той е сравнително ясна приказка, разказана и заявяваща ясно посланието си. Мистерията в него е по-скоро като тази, запазената за велик монумент, чието съществуване е колкото необозримо, толк

В културен център „РеБонкърс“ във Варна ще бъде представен движенческият пърформанс Saline Nebula на Сдружение „Ареалност“. 

Той е в програмата „Шоукейс“ на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“. 

Спектакълът е създаден от Станислав Генадиев и Виолета Витанова, които са водещи имена в съвременния танц и пърформанс в България. И двамата са с балетно образование, след което професионалният им път преминава през участие в международни проекти и създаване на собствени авторски представления. Общата им творческа работа започва през 2006 г., докато Станислав Генадиев танцува в швейцарската компания „Линга“.

Първият им успешен спектакъл е Imago през 2006 г., който е и първата танцова продукция, получила театралната награда „Икар“ за дебют. 

Техни представления са представяни на множество фестивали в България и Европа. 

О

Международно жури селектира над 30 участващи галерии и колективи от България, Европа и Югозападна Азия, които да участват в първото изложение за съвременно изкуство в България - Sofia Art Fair. 

То ще се проведе от 3 до 6 октомври в рамките на Иновационен форум „Джон Атанасов“ в „София тех парк“, съобщават организаторите.

В събитието ще вземат участие повече от 70 художници от различни националности. Те ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство, чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби, съобщават от екипа. 

И допълват, че по време на тридневния форум ще се проведат серия от срещи, презентации и дискусии с водещи имена от сферата на изкуството, бизнеса и технологиите от България и Европа.

Програмата ще предложи и паралелна изложба на млади

Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов ще представят свой поетичен спектакъл в Ганушевата къща в Шумен в рамките на "Лято Арт" днес следобед. Преди и след него на събитието, организирано от "Клуб култура за Шумен", ще прозвучат изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет. 

Водещ ще бъде Марияна Бранкованова, съобщиха организаторите.

Спектакълът вече е представян пред публика в София, Плевен, Габрово и Варна. Той е импровизация, именувана от Чаталов "Помощ! Тя ме обича!". С Любен Чаталов ни свързва не само творческо, но и любовно партньорство, каза Камелия Кондова.

"Ние живеем заедно от шест години. Той изповядва, че за да имаш някаква сериозна роля в изкуството, не трябва да се вземаш на сериозно. След участия в 200 филма продължава да казва, че това се е случило на късмет и на майтап и много си импонираме. И двамата не се вземаме на сериоз

"Макар да се смяташе, че разпознаваме лица, като научаваме техните визуални свойства - черти, конфигурация и др., нашето изследване показва, че то включва свързването на образа със знания за него, включително характер, език на тялото, личния ни опит с него и мнението ни за него".

Разпознаването на лица е от съществено значение за всекидневния живот и социалните взаимодействия, казват експертите. Когато хората изпитват затруднения, това може да окаже значително влияние върху живота и взаимоотношенията им, като често води до проблеми с психичното здраве и социална тревожност.

Изследователите са избрали да покажат на участниците кадри от "Игра на тронове" заради международната известност на сериала и многото добре развити главни герои. 

"Сериалът завладява хората по целия свят със силните си герои и техните дълбоко нюансирани личности", обяснява Кира Ноад, която е част от научния екип, провел изследването. Според нея много предишни изследвания на механизмите в мозъка, които стоят зад разпознаването на образи, са правени в лабораторни условия с двуизмерни статични изображения на лица. "Имахме за цел да създадем формат на изследването, който да прилича повече на реалния живот - да използваме видео, за да покажем сложни сцени с множество хора", казва js.

Необходими са допълнителни изследвания, за да бъде проучено по-подробно как активността в различните области на мозъка позволява да разпознаваме лица, както и кои фактори могат да нарушат този процес.

Резултатите от проучването са публикувани в изданието Cerebral Cortex.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
5902
Калейдоскоп

Сериалът "Игра на тронове" участва в изследване на човешкия мозък

Психолози използват сериала "Игра на тронове", за да разберат механизма, чрез който мозъкът ни помага да разпознаваме лица, съобщи електронното издание "Юрикалърт".Изследователите сканирали мозъците на над 70 доброволци, докато гледат кадри от популярния телевизионен сериал.

| 24 Юли 2024, 10:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Сериалът
Сериалът "Игра на тронове" участва в изследване на човешкия мозък
Снимка © HBO Max via AP

Психолози използват сериала "Игра на тронове", за да разберат механизма, чрез който мозъкът ни помага да разпознаваме лица, съобщи електронното издание "Юрикалърт".

Констатациите дават нов поглед върху прозопагнозията - болестно състояние, което се характеризира с неспособност да се разпознават вече познати лица и засяга приблизително 1 на 50 души. 

Комедията на ужасите „Бийтълджус Бийтълджус“ на Майкъл Кийтън и Уинона Райдър е филм номер 1 в Северна Америка, като през този уикенд е спечелил 110 млн. щатски долара, съобщава ЮПИ.

На второ място е „Дедпул & Върколака“ със 7,2 млн. щатски долара, на трето - „Рейгън“ с 5,2 млн. щатски долара, на четвърто - „Пришълецът: Ромул“ с 3,9 млн. щатски долара и на пето - „Никога повече“ с 3,8 млн. щатски долара.

Топ класацията се допълва от филмите: The Forge под номер 6 с 2,9 млн. щатски долара, „Туистърс“ под номер 7 с 2,3 млн. щатски долара, „Мигни два пъти“ под номер 8 с 2,2 млн. долара, „Аз, проклетникът 4“ под номер 9 с 1,8 млн. долара и The Front Room под номер 10 с 1,7 млн. долара.

Музеят „Мария Калас“ в Атина, в сътрудничество с Консерваторията, организира в гръцката столица безплатни концерти по пълнолуние през юли и август, съобщи в. „Катимерини“.

Концертите ще се проведат на 21 юли от 20:00 ч. до 23:00 ч. и на 19 август от 19:00 ч. до 23:00 ч.

Студенти от Консерваторията ще изпълнят арии и дуети от репертоара на Калас на фона на гледка към Акропола, с възможност за купуване на аперитиви и разглеждане на изложби на голямата гръцка дива.

Входът в свободен, но местата са ограничени. За повече информация може да се разгледа сайтът на музея: mariacallasmuseum.gr.

Българските групи Attaxic и O.H. подгряват концерта на Cavalera в София, на 15 юли в „Маймунарника“, съобщават организаторите.

Attaxic имат корени в стоунър, дуум и груув метъла. В края на 2022 г. групата издаде дебютния си албум Blackout Second, включващ осем песни.  Музикантите са споделяли сцена с Dopelord, Bongzilla, Odd Crew, Yarotz, Savage Ravage и Brodnik. 

Три четвърти от членовете на групата са от Добрич – Кристиян (бас), Рейхан (китара) и Николай (барабани). Вокалистът им Алек, който е и ритъм китарист на бандата, е от Самоков.

O.H. е метъл група, създадена в края на 2000 година, във. Видин. За свой рожден ден, обаче, избират датата 9 януари 2001г., защото тогава е първата им публична изява – в апартамент, където отбелязват рождения ден на техен близък

Концерт-спектакълът "Да обичаш Гершуин" - третият проект с филмова музика на Хилда Казасян, ще има премиера в Пловдив (в Лятно кино "Орфей") на 21 юни, съобщиха от екипа на певицата. 

"Ето, че най-накрая дойде и моментът да представим най-новата ни програма и в моя любим град Пловдив", каза Хилда Казасян. 

След успеха на двата филмови проекта "Да послушаме кино" и "Световното кино в музика", след спечелената награда "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян продължава музикалното си пътешествие с едни от най-вдъхновяващите композиции на Джордж Гершуин, писани в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време.

Програмата е аранжирана специално за случая от Христо Йоцов и представена от Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцо

Фотоизложба "Свалбард – леденото кралство" откриват на 19 юли в изложбената зала на Етнографския музей в Берковица, съобщиха от музея в града.

Експозицията съдържа 30 фотографии на полярни мечки, моржове, птици, пещери и пейзажи, които постоянно се променят заради затоплянето на климата. Творбите са на англичанина Ник Фостър и са запечатали видяното и  преживяното при придвижването му до най-северната точка на Земята. Това е мястото, до което максимално може да достигне  един турист – архипелагът Свалбард в Северния ледовит океан, между Норвегия и Северния полюс, познат още и като Шпицберген.

Премиерата на фотоизложбата е в Берковица поради факта, че съпругата на  Ник Фостър е оттам, а англичанинът е впечатлен от  балканското градче и го приема като свой роден дом, уточниха организаторите от етнографския музей.

Изследователите сканирали мозъците на над 70 доброволци, докато гледат кадри от популярния телевизионен сериал. Половината от участниците са били наясно с главните герои на сериала, а другата половина никога не са гледали продукцията.

Когато централните образи се появяват на екрана, изследването с магнитно-резонансна томография показва, че при невротипичните участници, запознати с героите, мозъчната активност се увеличава. Това се наблюдава в областите, свързани с невизуални знания за действащите лица, като например кои са те и какво се знаем за тях. Връзките между мозъка и невизуалните области също са се увеличили при хората, запознати с "Игра на тронове". Тези активност обаче била значително по-слаба при групата на участниците, които никога не са гледали сериала. 

С концерт-изповед и много гост певци започна турнето на група "СкандаУ". Първата вечер от " СкандаУ Тур 2024" бе в Летния театър във Велико Търново и продължи близо 3 часа. Тя предложи много изненади както за публиката, така и за двамата изпълнители от групата - Йонислав Йотов - ТоТо и Лъчезар Евтимов - Лъчо.

Още съвсем в началото на техните изпълнения ТоТо със сълзи на очи каза, че не се чувства добре и не е сигурен, че ще успее да продължи. Той седна на ръба на сцената пред учудените погледи на Лъчо, музикантите, балета и публиката, и изказа опасенията си, че няма да може да предложи на почитателите си това, за което са дошли. ТоТо обясни, че дължи емоциите си не само на вълненията си от срещата със зрителите, но и на дълго потискана тежест в себе си. "Незаменимо е човек да усети подкрепа и любов", каза той и благодари за топлото посрещане.

След продължилата дълго изпо

Филмът "Седемте самураи" на Акира Куросава празнува 70-ата си годишнина тази година, съобщи Асошиейтед прес. Независимо от възрастта си, епосът на Куросава все още спира дъха с виталността си.

Да го гледаш пак означава да бъдеш увлечен, отново и отново, от действието и дълбочината на визията. "Седемте самураи" се разгръща бързо и решително, с темпото на ронина Камбей Шимада, с което той се впуска в битка. Филмът прелита над оризови полета и по горски пътеки. Камерата на Куросава не се опитва да предугади къде се развива действието, а го следва стремглаво.

За повечето от почитателите си "Седемте самураи" също е вид преследване. И не защото филмът на Куросава е изплъзващ се, всъщност той е сравнително ясна приказка, разказана и заявяваща ясно посланието си. Мистерията в него е по-скоро като тази, запазената за велик монумент, чието съществуване е колкото необозримо, толк

В културен център „РеБонкърс“ във Варна ще бъде представен движенческият пърформанс Saline Nebula на Сдружение „Ареалност“. 

Той е в програмата „Шоукейс“ на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“. 

Спектакълът е създаден от Станислав Генадиев и Виолета Витанова, които са водещи имена в съвременния танц и пърформанс в България. И двамата са с балетно образование, след което професионалният им път преминава през участие в международни проекти и създаване на собствени авторски представления. Общата им творческа работа започва през 2006 г., докато Станислав Генадиев танцува в швейцарската компания „Линга“.

Първият им успешен спектакъл е Imago през 2006 г., който е и първата танцова продукция, получила театралната награда „Икар“ за дебют. 

Техни представления са представяни на множество фестивали в България и Европа. 

О

Международно жури селектира над 30 участващи галерии и колективи от България, Европа и Югозападна Азия, които да участват в първото изложение за съвременно изкуство в България - Sofia Art Fair. 

То ще се проведе от 3 до 6 октомври в рамките на Иновационен форум „Джон Атанасов“ в „София тех парк“, съобщават организаторите.

В събитието ще вземат участие повече от 70 художници от различни националности. Те ще запознаят посетителите с някои от най-актуалните глобални тенденции в съвременното изкуство, чрез разнообразни произведения - картини, скулптури, обекти и инсталации, видео и пърформанс творби, съобщават от екипа. 

И допълват, че по време на тридневния форум ще се проведат серия от срещи, презентации и дискусии с водещи имена от сферата на изкуството, бизнеса и технологиите от България и Европа.

Програмата ще предложи и паралелна изложба на млади

Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов ще представят свой поетичен спектакъл в Ганушевата къща в Шумен в рамките на "Лято Арт" днес следобед. Преди и след него на събитието, организирано от "Клуб култура за Шумен", ще прозвучат изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет. 

Водещ ще бъде Марияна Бранкованова, съобщиха организаторите.

Спектакълът вече е представян пред публика в София, Плевен, Габрово и Варна. Той е импровизация, именувана от Чаталов "Помощ! Тя ме обича!". С Любен Чаталов ни свързва не само творческо, но и любовно партньорство, каза Камелия Кондова.

"Ние живеем заедно от шест години. Той изповядва, че за да имаш някаква сериозна роля в изкуството, не трябва да се вземаш на сериозно. След участия в 200 филма продължава да казва, че това се е случило на късмет и на майтап и много си импонираме. И двамата не се вземаме на сериоз

За да установят дали тези мозъчни области са важни за разпознаването на лица, изследователите повторили теста и при хора с прозопагнозия. Половината от тях са гледали „Игра на тронове", а другите не познавали филма. В съответствие със затрудненията им при забелязването на лица, ефектът от познаването не е установен в същите области на мозъка, които са открити при другите участници. Връзките между зрителните и незрителните области също са намалени при доброволците, страдащи от прозопагнозия.

"Бяхме развълнувани да видим резултатите от проучването, тъй като показват, че способността ни да разпознаваме лица зависи от това, което знаем за хората, а не само как изглеждат", казва професор Тим Андрюс от Университета на Йорк, който е и научен ръководител на изследването.

"Макар да се смяташе, че разпознаваме лица, като научаваме техните визуални свойства - черти, конфигурация и др., нашето изследване показва, че то включва свързването на образа със знания за него, включително характер, език на тялото, личния ни опит с него и мнението ни за него".

Разпознаването на лица е от съществено значение за всекидневния живот и социалните взаимодействия, казват експертите. Когато хората изпитват затруднения, това може да окаже значително влияние върху живота и взаимоотношенията им, като често води до проблеми с психичното здраве и социална тревожност.

Изследователите са избрали да покажат на участниците кадри от "Игра на тронове" заради международната известност на сериала и многото добре развити главни герои. 

"Сериалът завладява хората по целия свят със силните си герои и техните дълбоко нюансирани личности", обяснява Кира Ноад, която е част от научния екип, провел изследването. Според нея много предишни изследвания на механизмите в мозъка, които стоят зад разпознаването на образи, са правени в лабораторни условия с двуизмерни статични изображения на лица. "Имахме за цел да създадем формат на изследването, който да прилича повече на реалния живот - да използваме видео, за да покажем сложни сцени с множество хора", казва js.

Необходими са допълнителни изследвания, за да бъде проучено по-подробно как активността в различните области на мозъка позволява да разпознаваме лица, както и кои фактори могат да нарушат този процес.

Резултатите от проучването са публикувани в изданието Cerebral Cortex.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.